O tym, że tlen jest absolutnie niezbędnym do procesów życiowych pierwiastkiem wie każdy i to od najmłodszych lat. Jesteśmy w stanie przetrwać nawet przez kilka dni bez pokarmu oraz wody. W przypadku braku tlenu jest to zaledwie 5 minut. W trakcie oddychania tlen jest doprowadzany do płuc, a następnie przenika do krwi przez pęcherzyki płucne. Tlen oczyszcza nasze płuca z toksyn, dodaje nam energii, to dzięki niemu bije nasze serce. Na co dzień wielu z nas nie zastanawia się nad tym, w jak dobrej są sytuacji mając zdrowe płuca, przez które w ciągu każdej minuty pierwiastek ten przedostaje się do całego naszego organizmu. Są bowiem osoby cierpiące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), które na każdego dnia walczą o oddech. Czym objawia się ta choroba i jak jest leczona?
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest bardzo częstą przyczyną zgonów, jednakże można jej zapobiegać. Charakteryzuje ją trwałe ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe, które przeważnie postępuje. Wynika to ze zniszczenia miąższu płucnego, co wiąże się z odpowiedzią zapalną układu oddechowego na szkodliwe substancje z jakimi chory miał do czynienia w swoim życiu. W szczególności chodzi tu o dym tytoniowy, ale i szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu. Do głównych objawów zaliczyć należy przede wszystkim duszności, które trwać mogą kilka miesięcy lub nawet kilka lat. Ponadto u osób chorych zaobserwować można świszczący oddech, uczucie ciasnoty w klatce piersiowej czy uporczywy kaszel. Rozpoznanie POChP jest możliwe dzięki spirometrii, która pozwala ocenić, czy zwężenie dróg oddechowych jest odwracalne czy też nieodwracalne, czyli nieulegające poprawie mimo stosowania leków rozkurczających.
Leczenie tlenem w domowych warunkach
Leczenie tlenem, określane jako tlenoterapia to metoda, która u pacjentów cierpiących na POChP znacznie poprawia ich stan zdrowia. Potrzebny jest do tego koncentrator tlenu, a sam tlen podawany jest przez specjalną maskę tlenową nakładaną na twarz, dzięki której możliwe jest prawidłowe dawkowanie tlenu przez minimum 15 godzin na dobę. Zamiast maski stosowane mogą być także „wąsy tlenowe”, które na co dzień są znacznie bardziej funkcjonale i praktyczne. Przepływ tlenu wyrażony w litrach na minutę określa lekarz, jednak należy samemu regularnie sprawdzać, czy przepływ tlenu jest właściwy. Do wyboru pacjenta w porozumieniu z lekarzem pozostaje wybór tlenu w formie: tlenu ciekłego, sprężonego w butlach oraz w formie koncentratorów tlenu.
Celem tlenoterapii jest osiągnięcie ciśnienia parcjalnego tlenu na poziomie > 60 mm Hg, albo saturacji > 90%.
Leczenie tlenem może wpływać na:
- zwiększenie przeżywalności osób z ciężką postacią POChP
- stabilizację ciśnienia płucnego
- poprawę parametrów oddechowych
- usprawnienie pracy układu nerwowego.
Kolejny artykuł: https://www.walczanin.pl/kosmetyki-dla-konia-w-sklepie-jezdzieckim/
Obecnie takie urządzenia są zalecane i wiele osób na takie domowe leczenie tlenem się decyduje. Jednak warto pamiętać, że najważniejsza jest czystość w naszych domach / mieszkaniach. Roztocza mogą powodować wiele chorób. Obecnie można kupić profesjonalne środki czystości. Jeśli mamy taką możliwość warto z nich korzystać.