Każda wizyta na basenie wiąże się z dużym obciążeniem fizycznym. Osoby, które amatorsko pływają lub dopiero uczą się pływać często nie orientują się jaki styl będzie dla nich najlepszy w danej sytuacji. Różnią się one dynamiką, pozycją oraz intensywnością. Wśród popularnych stylów pływackich można wyróżnić:

Klasyczny kraul, który zdecydowanie stawia na dynamikę oraz intensywny trening. Raczej zalecany jest osobą już przyzwyczajonym do basenu, które posiadają dobrą koordynację ruchową. 

Grzbietowy jest raczej wolniejszy i często opisywany jako relaksujący.

Względnie mocno obciążającym ciało stylem jest żabka. Zdania na temat trudności tego stylu są podzielone, ponieważ trudność mocno zależy od dynamiki pływaka.

Styl motylkowy nazywany również delfinem jest najszybszy i najdynamiczniejszy. Co ciekawe jest łatwiejszy do skoordynowania ruchowo od kraula oraz zapewnia większą efektywność.

Opanowanie tych stylów do perfekcji zapewni zrównoważony rozwój ciała oraz w pełni nauczy pływać dziecko lub osobę dorosłą. Przed rozpoczęciem nauki pływania warto jest zwrócić uwagę na filmy instruktażowe w Internecie lub zapisać się na lekcje pływania na basenie. 

Najprostszy styl na początek

Zwykle osoby, które pierwszy raz znajdują się w wodzie zaczynają pływać stylem pieska. Jak sama nazwa wskazuje nawiązuje ona do metody pływania popularnych czworonogów. Styl ten wydaje się być najbardziej intuicyjny dla człowieka. Zdecydowanie nie jest najszybszy jednak za to charakteryzuje go skuteczność.

Mówiąc najprościej styl polega na położeniu się i wykonywaniu skoordynowanych ruchów rękoma oraz nogami. Sekwencja ruchowa nie jest skomplikowana, ponieważ polega jedynie na ruchach w górę i w dół. Wiele początkujących osób twierdzi, że przypomina to bieg spowolnionym tempie.

Styl na pieska angażuje praktycznie każdą partię mięśni ciała, jednak jest bardzo mało męczliwy. Dzięki temu osoby, które mają słabszą kondycję lub chciałyby zrelaksować się na basenie mogą korzystać z tego stylu i spokojnie pokonywać baseny.

Optymalizacja wysiłkowa

Przy pływaniu nie tylko styl jest ważny. Bardzo istotne jest także mierzenie siły na zamiary. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wodą dedykowane są specjalne deski oraz makarony. Baseny także zwykle wyposażone są w specjalne pływaczki, które posiadają formę małego bloczku pomagającego utrzymać się na wodzie. Istotna jest także kontrola oddechu, która stanowi jedną z podstawowych umiejętności niezbędnych do skutecznego pływania.